Home‏ > ‏

שיטות להכנת בירה הקדמה

שיטות להכנת בירה - הקדמה

בדף דרכים עיקריות לעשיית בירה הבנו שישנן שלוש דרכים עיקריות לעשיית בירה ועברנו על ההבדלים בינהן, היתרונות והחסרות של כל אחת מהדרכים הבאות:
  1. עשיית בירה בייתית מרכז (בישול בירה מרכז).
  2. עשיית בירה מגרעינים ורכז (בישול בירה סטיפינג\פרטיאל מאש).
  3. עשיית בירה מגרעינים בלבד (בישול בירה אול גריין).
אחרי שהבנו את הדרכים לעשיית בירה, כעת נתקדם לכיוון הפרקטיקה צעד נוסף. בדף זה אעבור על התהליך המלא של עשיית בירה מגרעינים, על פי השלבים בתהליך, תוך ציון הציוד והאמצעים האידאליים הנדרשים לשם כל שלב בתהליך עשיית הבירה ומה קורה בשלב. כך נוכל להבין טוב יותר את תהליך עשיית הבירה, הנגזרות הנדרשות מבחינת אמצעים וציוד ויהיה לנו קל יותר לאמץ דרך עשייה ושיטת עשייה המתאימה לאמצעים והמשאבים שברשותנו ונכונה יותר לנו.

אז איך עושים בירה? (בריף קצר וממצה - הרחבה בהמשך)
על מנת לעשות בירה אנו צריכים למצות את הסוכרים מהלתת הטחון, אותו קנינו,לכדי נוזל צלול נקי מחלקיקים הנקרא וורט או תירוש בעברית. זאת נעשה, לאחר שביצענו תהליך מסודר ועקבי, הנקרא מאש התואם את פרופיל הבירה המבוקש וקובע את גוף הבירה ומידת המתיקות שלה. בתהליך המאש, אנו מפרקים את העמילנים (Starch) שבלתת לסוכרים מורכבים ולסוכרים פשוטים אשר ישמשו כמזון לשמרים. בתום שלב המאש, אנו מתחילים לשטוף, את הגרעינים מהסוכרים במים עד לקבלת תירוש ובו כמות הסוכרים הנדרשת על פי פרופיל הבירה והמתכון. כמות הסוכרים בתירוש, תקבע בעצם את רמת האלכוהול המתקבלת בתום התסיסה. לאחר שהגענו לכמות הסוכרים הנדרשת, אנו מתחילים את הבישול עצמו, מוסיפים כשות ותבלינים נוספים, על פי המתכון, ומיד לאחר מכן מפרידים בין מוצקים לנוזלים בתירוש החם והמר ומתחילים את הקירור. כאן מסתיים החלק החם. מכאן, מתחיל החלק הקר של עשיית הבירה. גם תהליך זה מחולק לשלבים בהם: הוספת השמרים, תסיסה על שלביה, קולד-קראש, יישון והתאזנות וכמובן ביקבוק או חיבות הבירה המוכנה.

סכמת התהליך לעשיית בירה על פי כלים וייעוד
בסכמה הבאה מתואר תהליך עשיית הבירה מפורט לשלבים ולכלים, כך נוכל לעבור על כל שלב בתהליך, הייעוד שלו וצרכי הכלי למימוש השלב.


מטחנה. מאש. לאוטר. קטל. וירפול. מחליף חום. מיכל תסיסה. מיכל יישון. מיכל הצללה (Bright Tank). פילטר. ביקבוק, חביות.

 כלייעוד  צרכי הכלי
 מטחנה
מטחנת לתת, מטחנה ציור סכמתי וקטורי, בישול בירה


שבירת\ריסוק גרעיני הלתת

 מנוע חשמלי או ידני,

שני גלילים או יותר המועכים את הלתת ומרסקים את הגרעין (לא טוחנים!) במרחק הניתן לכיוונון, על מנת לחשוף את העמילן.
 מאש טאן
Mash Tun
 ערבוב הלתת הטחון והמים
חימום הגריסט על פי פרופיל המאש הנדרש לפרופיל הבירה לשם פירוק העמילן לסוכרים פשוטים תסיסים ולסוכרים הנשארים כגוף וטעם.
 מערבל\בוחש בעל מספר משוטים אשר יערבבו בצורה אחידה את הלתת והמים ויפזרו את החום אחיד.
מקור חום פנימי\חיצוני מבוקר לשם חימום תכולת הכלי
 לאוטר
Lauter
 בלאוטר מופרדים קליפות הלתת ומרכיבים לא מסיסים מהתירוש (וורט) רשת
מערבל המפעיל סכינים שיחרצו את הגריסט (תערובת המים ולהתת)
 מיכל מים חמים
HTL -Hot Liquor tank
 החזקת מים חמים ו\או חימומם לשם שטיפת הגרעינים בלאוטר (ספארג') מיכל מים מבודד בעל מקור חום מבוקר לשם חימום המים בכלי ושמירה על טמפ' מוגדרת
 קטל (סיר הבישול)
Kettle
 הרתחת התירוש והכשות לשם השגת מספר יעדים:
ניטרול האנזימים
עיקור התירוש
אידוי מים
 אידוי חומרים נדיפים ולא רצויים
קרישה של חלבונים ושקיעתם (הוט-ברייק)
 מקור חום פנימי\חיצוני חזק
מערבל שיסייע לערבוב הנוזל ושאר המרכיבים כמו כשות, פירות, תבלינים...
 וירפול
Whirpool
הפרדת משקעים שונים כמו חלבונים וכשות מהתירוש המר. זאת באמצעות סחרור התירוש  למרכז הכלי לשם שיקוע ומירכוז המשקעים לכדי ערימה קונית. מערבל מהיר עם משוטים או משאבה היונקת מהכלי ומחזירה את הנוזל בסחרור.
 מחליף חום
Heat Exchange
 קירור הבירה ביציאתה מהסיר בדרך למיכל התסיסה. מקור עם נוזל קר
מיכל תסיסה
(מיכל תסיסה עיקרי\ראשוני\פריימרי)
Fermentation Tank \ Uni-tank
מיכל סגור בו נוסיף את השמרים לתירוש הקר ובוא תתרחש תסיסה מבוקרת טמפרטורה להתססת התירוש המר על פי סוג הבירה במשך מספר ימים. לאגר תותסס בטמפ' 7-9 ואייל בטמפ 18-20.מיכל סגור עם פתח חד כיווני ליציאה של CO2.
יכולת בקרת טמפ' באמצעות דופן כפולה או בקרת טמפ' החלל בו נמצא המיכל.
מיכל יישון
(מיכל תסיסה משני\סקונדרי)

Secondary Tank
מיכל סגור בו נמשיך ליישן את הבירה הטרייה ("ירוקה"), לאחר שהפרדנו ממנה את השמרים, למשך מספר שבועות עד להתבגרותה.מיכל סגור עם פתח חד כיווני ליצירה של CO2.
יכולת בקרת טמפ' באמצעות דופן כפולה או בקרת טמפ' החלל בו נמצא המיכל.
 פילטר סינון הבירה ממשקעים לאחר היישון שלה פילטר קו
מיכל הצללה (ברייט-טנק)

Bright Tank
 מיכל העושות בו שימוש מבשלות שאינן משתמשות בפילטר ומבשלות המתסיסות את הבירה בבקבוק לשם הפרדה בין שאריות משקעים ושמרים ולשם ערבוב הסוכרים לתסיסה בבקבוקמערבל\בוחש עם משוטים.
למיכל קוני יתרון על פני תחתית שטוחה.

אם היו לנו את כל המשאבים הדרושים לשם ביצוע כל התהליך, כנראה שככה הייתה מורכבת המבשלה הבייתית שלנו. אך חדשות טובות לי אליכם, אפילו מבשלות גדולות המייצרות באלפי ליטרים לא מחזיקות את כל האמצעים שציינתי בשל חוסר במשאבים המתאימים. מרבית המבשלות, אשר החלו ללא משאבים מספיקים, מצאו את דרך הפשרה להפקת בירה אשר לימים הפכה להיות הדרך הייחודית לעשיית הבירה שלהם. גם כאשר המבשלות גדלו והמשאבים גדלו, ממשיכות המבשלות לעשות את הבירה באותה "דרך פשרה" שהחלו בה וככה נוצרו שיטות רבות לעשיית בירה מגרעינים.