עשיית בירה מקיט מוכן קנוי

הכנת בירה מקיט \ ערכת בירה \ בירמאשין
למי שרוצה לטעום מעולם בישול הבירה הביתי בהשקעה המינימלית וללא ידע כלל או לטבול את קצות האצבעות בשלב ראשון, אני ממליץ לרכוש קיט בירה מוכן. באופו עקרוני, השיטה לעשיית הבירה דומה לבישול בירה בייתית מרכז, רק ללא טבילת גרעינים וללא הוספת כשות.

היתרון הגדול של קיט הבירה המוכן, הוא בכך שהדבר פשוט כמעט כמו להכין מרק מאבקת מרק. כבר הכינו ובישלו אותו, ריכזו אותו לסירופ, לנו נותר רק להוסיף מים חמים, להרתיח על פי ההוראות, לקרר ולהתסיס. יתרון נוסף הוא בכך שניתן כבר לקנות קיט מוכן על פי סגנון הבירה שאנו רוצים ולדעת שלא יהיו טעויות או ספקות רבות. הקיט מגיע לרוב עם הוראות הכנה.

ישנם קיטים לבירות: סטאוט, בראון אייל, חיטה, אינגליש ביטר, אמבר איל, פילזנר ועוד

חשוב לזכור, אומנם מרבית העבודה מאחורינו, אך חייבים גם כאן להקפיד על סדר, ניקיון וחיטוי. בסוף הרתיחה, לאחר הקירור, הנוזל חשוף לסכנות וזיהומים.

מרכיבים בהכנת בירה ביתית מקיט
(ניתן לקרוא בהרחבה בחלק המתאים באתר):

מים
המרכיב העיקרי בבירה שתכינו. אם הם טעימים לכם, תשתמשו בהם. אם לא, מי פילטר או מים מינרלים. מי ברז מומלץ להרתיח לפני השימוש לשם עיקור ולשם שחרור כימיקלים כמו כלור המצויים במים.

סוכרים
מקור הסוכרים להכנת בירה הוא לרוב לתת שעורה. אנו מקבלים אותו בקיט כסירופ מרוכז אותו נמהל במים חמים.

כשות (כשותית)
פרחים של צמח הכשותית, אשר מעניקים טעם מגוון לבירה, אך בעיקר את הטעם המריר המאזן את מתיקות הבירה. ניתן לקרוא בהרחבה על סוגי כשות ואופן השימוש בכשות באתר. אך סביר להניח שכבר בחרו יצרני הקיט בסוג הכשות המתאים למתכון לדעתם.

שמרים
שמרים הם יצורים חד-תאים, אשר ללא קיומם, הבירה לא הייתה מה שהיא היום, ניתן לקרוא בהרחבה על שמרים באתר. אך סביר להניח שהקיט כבר מכיל שמרים שנבחרו עבורנו.

תהליך הכנת הבירה מקיט
ניתן לקרוא עוד על בישול בירה במדריך עשיית הבירה הראשונה שלי, התהליך דומה, אך הבישול עצמו פשוט יותר או לקרוא כאן בתמציתיות (ההנחה היא שהקיט מגיע עם הוראות הכנה).

לשם הכנת בירה מקיט, צריך ציוד בסיסי ביותר והוא יכול להיות הבסיס להמשך
 1. סיר בישול כמה שיותר גדול (לפחות 8 ליטר).
 2. כף ערבוב.
 3. הידרומטר - מד צפיפות סוכרים + משורה.
 4. מיכל תסיסה עם ברז. רצוי שניים.
 5. אייר לוק (חוסם אויר) מתקן מפלסטיק מפותל החוסם כניסת אויר למיכל אך מאפשר יציאת גזים ממנו.
 6. חומר חיטוי (יודפור או סטאר סאן למשל).
 7. צינור נוזלים (יוניפלקס) 8 מ"מ 2 מטר (ישמש להעברת הבירה ולמילוי הבקבוקים).
 8. קשית מילוי לבקבוקים (קשית פלסטיק עם שסתום לחיץ)
 9. 60 בקבוקי שליש.
 10. מברשת לניקוי בקבוקים.
 11. פוקק ידני (שולחני מומלץ יותר).
 12. פקקי כתר פתוחים.
 13. כוס מדידת נוזלים (או כל כלי שאנו יודעים את נפחו).

הכנה לבישול
בהתאם לגודל הסיר שברשותכם, מרתיחים יום קודם לבישול, כמות השווה ל23 ליטר מים, פחות נפח הסיר, בתום הרתיחה של 20 דק', מכניסים את המים למקרר בכלי סגור.

בישול
ביום הבישול, מרתיחים מים בסיר, ומשאירים מקום לסירופ של הקיט. מרתיחים את הנוזל בהתאם להוראות הבישול של הקיט ומכבים את האש. במקביל, מחטאים את המיכל תסיסה, עם חומר החיטוי שברשותנו. 

מעבירים את הנוזל החם מהסיר למיכל ומוסיפים את המים הקרים עד לנפח שמציינות ההוראות שעל הקיט. מודדים גרביטציה ומתקנים בהתאם להנחיות הקיט.

לאחר שהנוזל התקרר אל מתחת ל24 מעלות, מוסיפים את השמרים, סוגרים את הסיר, מתקינים את הנשם, ונותנים לשמרים לעבוד במשך שבועיים. ניתן לקרוא עוד בתסיסת הבירה הראשונה שלי.

לאחר שבועיים, ניגשים אל מלאכת הביקבוק, עליה ניתן לקרוא בהרחבה בביקבוק הבירה הראשונה שלי.