מדריך לעשיית בירה בייתית - סטיפינג


לשם פשטות, המדריך כתוב בלשון זכר, ומחולק לחלקים שונים באופן הבא: (ניתן לדלג בין החלקים בהתאם להתקדמות לשם נוחות).

אני מאוד ממליץ, לעבור ולקרוא את כל השלבים, על מנת להבין לתוך מה אנו נכנסים ולהערך בהתאם לכל שלב הן מבחינת מה ואיך צריך לעשות הן מבחינת חומרי גלם והן מבחינת ציוד. שלא יהיו הפתעות. 

הקדמה

המדריך לעשיית בירה מרכז, ואני קורא לזה עשיית בירה ולא בישול, מאחר ובישול הבירה בפועל הוא חלק יחסית קצר בזמן מכל התהליך ובו יש הכי פחות עבודה. מרבית העבודה בפועל היא התארגנות לשלב הבא בתהליך שאורכת לרוב יותר מהתהליך עצמו הכוללת ניקיון וכמובן חיטוי. לכן, סדר וניקיון חשוב מאוד, יחסוך לנו זמן רב, טעויות, וגרוע מכך אף קילקול הבירה ואכזבה רבה מכך. חשוב לעבוד בצורה מסודרת, מאורגנת ועקבית. בהצלחה.

על אף שהמדריך לעשיית בירה מרכז, עושה קיצורי דרך רבים בתהליך, הוא יהווה את הקרקע להמשך תהליך הלמידה וההתפתחות בתחביב בישול הבירה, כמו שג'ון פאלמר מציין בספרו, לא צריך לדעת איך המנוע של הרכב עובד, על מנת לפתח כישורי נהיגה טובים, צריך רק לדעת שהוא צריך דלק בשביל לנסוע, שמן לשימונו ומים לקירורו.

ללמוד איך לבשל את הבירה הראשונה, לא צריך לדעת מה האנזימים עושים ומתי או איך השמרים עובדים ומה בדיוק משפיע עליהם. צריך רק להבין שאם תעשה אתה את חלקך נכון, הם יעשו את חלקם ויעשו אותו כמו שמצופה מהם. ככל שתתנסה יותר בתהליך, תוכל לחפור פנימה לתוך כל שלב ושלב, כל תהליך ותהליך ולהפוך את הבירה שלך לטובה עוד יותר. אני ממליץ לחזור ולעשות את אותו מתכון בירה מספר פעמים ובצורה עקבית, על מנת להבין מה התוצאה הרצוייה ועל מנת לדעת לזהות טעויות ופגמים בבירה. רק מטעויות לומדים, אם יודעים לזהותן כמובן

נתחיל? 
מדריך 'הבירה הראשונה שלי' הוא מדריך מפורט ומטרתו היא לעזור למבשלים בייתים להתחיל יותר בקלות, ולהכנס עם יותר ביטחון, לעולם המופלא של בישול בירה בבית. המדריך מתמקד בהכנת בירה בשילוב גרעינים ורכז (פרטיאל מאש - Partial Mash). הכנת בירה מרכז בלבד (קיט) הינה זהה רק בלי טבילת הגרעינים.
לדעתי, יותר כיף להתחיל להכין בירה כך. ניתן להנות מהיתרונות של לעשות בירה כמו שנרצה, אך בלי להכנס למורכבות של איך להכין את הסוכרים נכון באול-גריין (מאש).

תהליך הכנת הבירה בתמציתיות:
1. שעורה מולתת מושרה במים חמים כדי לחלץ ממנה את הסוכרים, הצבע והטעמים.
2. לנוזל מוסיפים לתת-נוזלי או אבקתי (הלתת כבר עבר תהליך פירוק עמילן).
3. הנוזל המסוכר (וורט - Wort) מורתח ומוסיפים כשות לתיבול (מרירות, טעם וארומה).
4. הנוזל מקורר ומוסיפים שמרים לתסיסה.
5. השמרים מנצלים את הסוכר ומשחררים פחמן דו חמצני (Co2) ואלכוהול.
6. בתום התסיסה, מבקבקים את הבירה ומוסיפים טיפה סוכר על מנת להגיז את הבירה בבקבוק.

כמה שפשוט זה נשמע, ככה זה מורכב. אך כדי להתחיל לא צריך ממש לדעת מה קורה בכל תהליך ושלב. בישול בירה הוא כייפי ואם פועלים בעקביות ובניקיון נהנים מבירה נהדרת גם בלי להבין יותר מדי. אם רוצים להשתפר, אפשר להמשיך ולהעמיק גם באתר הזה על פי נושאים ותהליכים (לתת, כשות, שמרים ומים, בישול מגרעינים, מה קורה במאש, מה קורה בתסיסה, שיטות בישול ועוד).

לשם פשטות ונוחות, קיימים קישורים בתחילת העמוד לכל אחד מהשלבים ובתחתית העמוד לחצן 'חזור לדף הקודם' ולחצן 'המשך לקרוא' כמו זה שנמצא פה משמאל.